Aile Resmi

Eğer bir çocuğunuz varsa onu sevin, sayın, yanında olun.

Anne iseniz, el bebek gül bebek büyütmeyin. Zorluklara da göğüs germesi için yetiştirin. Her istediğini yapmayın. 2 alınacaksa 1 alın. Tüm işleri ‘o yapamaz, ben yapayım‘ demeyin. Ya da ‘daha küçük abisi o büyüyünce yapar‘ demeyin. İşin ucundan tutturun, yapabildiği kadar yardımcı olmasını sağlayın. Sırdaşı olun, yoldaşı olun. Sıkıntısını gelsin size rahatça anlatabilsin. Çekinmesin. ‘Yalan‘a alışmasın.

Baba iseniz, arkasında olduğunuzu hissettirin. Ne yapın edin ama bu duyguyu hissettirin. Aklı yetmediği yaşlarda beraber öğrenin, öğretin. Tutun elinden çarşı pazar da olsa, gezin. Alın karşınıza, oturtun sohbet edin. Küçük diye dinlememezlik etmeyin. Onun da fikirlerine kulak verin, onun da düşüncelerini dinleyin.

Beraber düşün, beraber canınız acısın. Ama ‘birlikte’ yapın. Paraya boğmayın çocuğunuzu. Her istediğini cuk diye gidip almayın. Ya da o 1 istedi diye siz 2 tane almayın. ‘Çocuğum yesin, o büyüsün, gelişsin‘ diye savurmayın paranızı üzerine. Ayarını bilin. ‘Sıkıntı çekmesin benim çocuğum’ demeyin. O sıkıntıyı da çeksin. O da görsün gerektiğinde. Tamamen serbest bırakın, kendi haline bırakın demiyorum. Arka planda takip edin. Ne yaptığından haberiniz olsun, gölgeniz olsun ama uzaktan izleyin. O sıkıntıyı çekerken eksiğini görün, yanınıza geldiğinde tavsiye verin. O kendi başına debelenip, sıkıntı yı görsün ki, idare etmek nedir öğrensin, işler nasıl hallediliyor öğrensin. Gerçek hayatın azizliğini, toz pembe renk arasında görmesin. Bolluk içinde yüzmesin. Azla yetinmeyi, ayağına göre çorabı giymeyi öğrensin. Bir beden büyük giydirmeyin hiçbir zaman. Kişiliği tam otursun üstüne. Sadece ‘para babası’ olmayın onun için. ‘Sikmişim parasını babam annem olsun bana bir şey olmaz‘ diyebilsin çocuğunuz.

Çocuğunuzun destekçisi olun köstekçisi değil. Çocuğunuzla birlikte büyüyün, onunla birlikte yaşlanın. Değer verin, berabr karar verin. ‘Bacak kadar boyunla sen karışma’ deyin. ‘Gel oğlum/kızım, sen de tut şu işin ucundan bakayım‘ diyebilin. Ya da akşam otururken ‘Oğlum/kızım bunu nasıl yapsak sen ne diyorsun?‘ diyebilin, fikrini almayı bilin. Çocuğunuzun da aileden olduğunu, önemsendiğini ona gösterin. Onun da büyüyüp sorumluluk sahibi olacak bir birey olduğunu unutmayın. Gözünüzde her ne kadar büyümese, hep çocuk kalsa da bu gerçeği göz ardı etmeyin. Anı yaşayıp eşinize, çocuğunuza, ailenize kenetlenin. Et tırnak olun, ayrılmayın. Gereksiz yere birbirinize küsüp, darılmayın. Kalp kırmayın. Kırdığınız kalbi onarmayı bilin. Siz aile iseniz, siz aynı kandan, candansınız bunları yapmayı bilin.

Siz siz olun, çocuğunuza sahip olun. Ailenize, birliğinize sahip çıkın. Birbirinizi ezmek yerine, birbirinizi kollayın. Bugünün küçüğü, yarının büyüğü olacak herkes. Elbette bir şekilde çoluk çocuğa, torun torbaya karışacak herkes. Yeter ki bir şeylerin farkında olun, bilin. Bu hayat geçicidir, kıymetini bilin. Sevdiklerinizin yanında olabildiğiniz kadar olun. An’ları iyi değerlendirin. Geriye dönüp baktığınızda ‘Vah, tüh, keşke’ demeyin.

Siz siz olun, bir kere geldiğiniz şu hayatta, sevdiklerinizin kıymetini bilin.