BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), Selimiye Camii ve Külliyesi’ni, ”Dünya Mirası Listesi”ne dahil etti.

UNESCO’dan yapılan açıklamada, Edirne’deki Selimiye Camii ve Külliyesi’nin ”Dünya Mirası Listesi”ne dahil edildiği belirtildi.

2. Selim, Selimiye Camii’ni, Edirne’de Mimar Sinan’a yaptırdı. Sinan’ın 90 (bazı kitaplarda 80 olarak geçiyor) yaşında yaptığı ve “en iyi eserim” dediği Selimiye Camii gerek Mimar Sinan’ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtları arasında yer alıyor.

Caminin yapımına, kapısındaki kitabeye göre 1568 (Hicri:976) yılında başlandı. Cami, 27 Kasım 1574 Cuma günü açılması planlanmışsa da ancak II. Selim’in ölümünün ardından 14 Mart 1575’te ibadete açıldı.

Fransa’da hafta sonuna kadar süren toplantıların sonunda, Selimiye Camii ve Külliyesi’nin Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmesi bekleniyordu.

Edirne 650 yıllık bir gelenek olan UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesinde Kasım 2010’dan bu yana yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşlerine ev sahipliği yapmakta. Öte yandan aynı kent Osmanlı’nın geliştirdiği Vakıf sisteminin yarattığı en önemli kültür varlıklarından biri olan ve yine Osmanlı İmparatorluğu’nun yetiştirdiği en ünlü kişiler arasında yer alan Koca Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii ile ikinci bir tescilli Dünya Mirası’na sahip oldu..

Dünya mirası nedir?

1972 tarihli UNESCO “Dünya Doğal ve Kültürel Mirasının Korunması Sözleşmesi”ne göre, dünyada “evrensel seçkin değer” ölçütlerine uyan kültürel ve doğal varlıklar, “Dünya Mirası” sayılıyor.

“Dünya Mirası Listesi” adını taşıyan bu listeye girmeyi başaran yerler, dünya çapında statü, prestij, turistik çekicilik, kaynak ve teknik yardım imkanı elde ediyor.
Üye ülkeler ise bunun karşılığında söz konusu yerlerin “otantikliğini ve bütünselliğini” bir Yönetim Planı çerçevesinde korumak üzere gerekli idari önlemleri alma yükümlülüğünü üstleniyor.

Sözleşmenin uygulamasının izlenmesinden, 24 ülkeden uluslararası uzmanların seçilerek yer aldığı Dünya Miras Komitesi sorumlu. Listeye girecek yerleri de aynı Komite tespit ediyor.

Türkiye’nin başvuruları sonucunda, Dünya Kültür Mirası Listesine, 1982 yılından bu yana İstanbul, Divriği Ulu Cami, Truva, Safranbolu, Pamukkale, Kapadokya, Nemrut, Xanthos-Letoon ve Hatuşaş girdi.

Öte yandan, Türkiye’nin, UNESCO Dünya Miras ”Geçici Listesinde” yer alan varlıkları şöyle:

”Ahlat Eski Yerleşimi ve Mezar Taşları (Bitlis),
Alahan Manastırı (Mersin), Alanya (Antalya),
Afrodisias Antik Kenti (Aydın),
Bursa ve Cumalıkızık Erken Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşimleri (Bursa),
Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya),
Diyarbakır Kalesi ve Surları (Diyarbakır),
Edirne Selimiye Cami (Edirne),
Efes (İzmir),
Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri (Şanlıurfa),
İshakpaşa Sarayı (Ağrı),
Karain Mağarası (Antalya),
Konya Selçuklu Başkenti (Konya),
Likya Uygarlığı Antik Kentleri (Antalya ve Muğla),
Mardin Kültürel Peyzaj Alanı (Mardin),
Perge Antik Kenti (Antalya),
Sagalassos Antik Kenti (Burdur),
Selçuklu Kervansarayları Denizli-Doğubayazıt Güzergâhı, St. Nicholas Kilisesi (Antalya),
St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi (Mersin),
Sümela Manastırı (Trabzon),
Beyşehir, Eşrefoğlu Camii (Konya),
Hatay, St. Pierre Kilisesi (Hatay),
Bergama (İzmir),
Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa),
Güllük Dağı-Termessos Milli Parkı (Antalya) ve Kekova (Antalya).”

#selimiyecamii #unescomiras # mimarsinan