Nerede olursa olsun, içerisinde ücretsiz , promosyon kelimeleri varsa dayanamaz bizim insanımız. Hatta sırf bu yüzden çıkar çoğu yumruk yumruğa kavgalar,itişmeler, çekişmeler..
Beleş bir şey var mı valla izdiham yaşatmadan bırakmazlar, inan kurtarmaz o derece..

‘Nerede beleş oraya yerleş’
‘Boş mezar bulsa girecek’

tabirlerini hepimiz biliriz. E öyle değil midir hakikaten de? Çoğu ‘yok öyle’ dese de içten içe onda da vardır elbet, biliriz..

Öyle insanlarla karşılaşıyoruz ki, hiç ‘bana 1 tane yeter’ demez. İnatla 2. yi hatta 3.,4.yü ister -ne dağıtılıyorsa artık-.

Mesela düğünde pasta dağıtılır;

yavrum 1 tabak daha ver be kuzum bak kaç kişiyiz biz.. (Kaç kişi olacak 4 kişi -2erkek 2dişi işte, bir tabakta da o kadar var daha ne yapacan 2. tabağı!),

içecek servisi yapılır;

oğlum bir kola daha ver buraya hadi be oğlum.. (Teyze dur bir Allah aşkına, daha diğerleri aç bekliyor, ne bu doyumsuzluk! Sen bir tane almışsın, otur iç işte. Çıkacak sonra şekerin, kolestrolün, yığılıvereceksin ortaya, uğraş dur sonra.Ama olur mu, beleş ya, çıksın gitsin değerler umrunda mı.)

Sonra bir de çoluğuyla çocuğuyla gelenler vardır. Kendi ayrı alır, çaktırmadan çocuğuna ayrı aldırır..
Varsa akrabaları 4 bir koldan saldırır, alınacaklar alınır ve ardından eve gidip hasılat hesaplanır. Mal paylaşımı yapılır. Zeka, uyanıklık abidesi işte..

Hani ücretsiz ya, hani beleş ya, al gitsin.. Lazım olur.. Al gitsin.. Bir yerde kullanırız elbet işte.. Yiyelim, güzelleşelim, içelim, zıçalım!.

Boş mezar olsa, kefen parası ödememek için gireriz.. Ne gerek var dışarıda dolanmaya.. Hazır işte mekânımız, gir rahat rahat, dal uykuya di mi.. Ohh mis..

Ücretsiz’lik başa bela arkadaş!
Ücretsiz dağıtan elemanları da çileden çıkarır, ücretsizi havada kapmak isteyenleri de.

Yine de beleş alınanın tadı da bir başkadır herkes bilir 🙂 Cepten para çıkmıyor ya, baldan tatlı gelir doğal olarak..

Ne yapalım idare edeceğiz artık
Ücretsiz ulaşım,
Ücretsiz ilan,
Ücretsiz gez,
Ücretsiz otur,
Ücretsiz ağla,
Ücretsiz gül,
Ücretsiz uç,
Ücretsiz kaç,
Ücretsiz sıç.

Diyerek düşe kalka gidecek hayatımız böyle, yapacak bir şey yok..