Eh merakla beklenen o an geldi. Bedelli bedelli dediler o da oldu.  Fiyatı da belli oldu. E tabi her zamanki gibi yine parayı veren düdüğü çalacak durumu çıktı ortaya.

Şimdi 21 günlük zorunlu eğitim de kaldırıldı eh yağıydı, tuzuydu, biberiydi derken 30 bin TL’ye bağlandı iş. Peki sonra?

Önceden para vermeden askerlikten kaçılıyordu, şimdi parasıyla kaçılacak bu demek oluyor. Askerliği ertelemek için binlerce genç ya yüksek lisans yapıyor, ya da bildiğin direk açıköğretime yazılıyor, sonra oku babam oku, tecil ettir babam tecil ettir.  Gerek kalmadı şimdi böyle kaytarmaya. Git para bul getir, sonra yırt askerlikten.

Önce askerlik yapana kız veriyorlardı, şimdi yapmayana verirler herhalde. Malum  ‘Bunda para çoktur hanım, bizim kıza iyi bakar, geleceği rahat eder‘ diyerek. Garibim de dekontunu falan saklar artık. Önceden askerlik künyesi vardı, şimdi diploma gibi çerçevelettirip asar duvara ‘Bedelli tezkere‘ diyerek. Altına da not düşerler eminim ‘Ödenmemiş borcunuz bulunmamaktadır.

Tamam da kimin işine yaradı bu durum? E parası olana tabi. Yine olan bizim garibana oldu, yine yetime oldu. E hani eşitlik hani adalet nerede? Zenginden alıp fakire verirdi Robin Hood, bizimkinin kimden alıp kime verdiği meçhul. Hep alıyor, hep alıyor, ama ortada bir şey yok!

Askerlik anıları vardır hani böyle ballandıra ballandıra, abartıla abartıla anlatılan. Artık onlar da olmayacak. Çocukları soracak ‘Baba askerliği nerede yaptın?’ ‘Ananın yanında yavrum, bedelini ödedim evde yaptım. Az çekmedim banka kuyruğunda sıra beklerken. Çok kişiyle kavga ettim, bak kolumda çimdik izleri, yarı gazi sayılırım ben’.

Kimisi parasıyla ödeyecek bu bedeli, kimisi yine canıyla ödeyecek. Zengin çocuğu yine kaçacak, kurtulacak, kuytu köşede kalmış garibim yine canıyla ödeyecek, yine o şehit olacak. Bu zamana kadar şehit olanlara baktığımızda hangi ‘ünlü‘nün, hangi siyasetçinin ya da hangi ileri çıkmış birilerinin evlatları var ki? Onlar zaten en kısa dönemle, en iyi yerlerde yapıyorlar yapacakları askerliği. Hatta kimisi de yaptırmamak adına direk yurtdışına gönderiyor geldiğinde 21 günlüğe tabi tutturup sonra da kemâle erdiriyor. Onlar İzmir’in göbeğinde, deniz, kum, güneş, bizimkisi Hakkari Yüksekova, mermi yağmuru, kan gölü, mayın ateşi!

Madem işi paraya döktünüz, madem parası olan yırtacak bu işten benim param var arkadaş. Basayım parayı gideyim ama Albay olayım, ne bileyim orgeneral olayım. Parasıyla değil mi? Farkını öderim, olurum. Bedeli neyse ödeyeceğiz işte! Yazın tezkereme de olsun bitsin. Bu kadar kolaysa eğer herşey, işin ucu paraya bakıyorsa, onu da ordan halledelim.

Yine acı da olsa askerlik yapmak istemeyen gençlerin yapacağı şey de basit aslında. Bankadan ‘kredi’ çekmek. 30bin lira çekip %1.50 civarlarındaki faiz oranlarıyla taksit taksit ödemeye başlayacak. Devlete değil de bu sefer bankaya borçlu olacak. Olur da banka kuyruğunda can verirse o da şehit sayılacak mı peki? O zaman ekstresinde vatan borcu da değil bildiğin ‘banka borcu’ yazacak!

Hadi banka işini de hallettik diyelim. Sonra bu aile içerisinde 3 tane erkek çocuk var. 3 çocuk yapacaktık ya biz hani en az. Farz-ı misâl 3 kurşunda erkeğe denk geldi birer yıl arayla doğdu meretler. Malum hepsini askere göndermemek isteyecek o baba. N’apacak, 30×3=90 bin lira yapıyor bedeli. E bari aile indirimi filan yapın di mi, yazık? Birine iyilik yapsa göndermese, öteki çocuk fırlayacak oradan, o ne diyecek? ‘Babam büyük abimi göndermedi, onu daha çok seviyordu, beni zorla gönderdi, paramız yoktu’.! Fiş, fatura falan kesiyorlar mı acaba? Fiş de almasak hadi biraz da ordan indirim yaptırabilir miyiz ki? Ya da ne bileyim 2 çocuğu gönderme askere, 1 çocuk da bizden gibi bir kampanya başlatsalar hani. ‘Sadece 59.99bin lira’ gibisinden, olma mı? Yaparlar be hacı, rekabet ortamı yaratmak gerek.

Dedik ya ‘Böyle bir fırsat geçmiş bankalar durur mu, hemen kredi atağına geçerler ‘ demiştim, dediğim gibi ortaya döküldü de. Bakınız ne diyor o bankalar;

ŞEKERBANK

Bedelli askerlik yapabilmek için kredi kullanmak isteyenlere yönelik bu imkanı sağlayan bankalardan olan Şekerbank, bedelli kredisi için 3-12 ay vadede kredi faiz oranını yüzde 1,30, 13-60 ay vadedeki faiz oranını ise yüzde 1,40 olarak belirledi. Şekerbank’tan bedelli kredisi kullanmak isteyenler ayrıca 300 lira dosya masrafı ödeyecek.

TEB

Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Önce TEB Şubesi Sonra Askerlik Şubesi” kampanyası ile bedelli askerlik yapacaklara özel, %1.40 faiz imkanı ile 36 ay vadeli kredi sunacağını açıkladı. Bedelli askerlik için ihtiyaç duydukları krediyi TEB’den alanlar, ödemelerine 3 ay sonra başlıyor. TEB, söz konusu kampanya dahilinde dosya masrafı almıyor.

GARANTİ

Garanti Bankası ise, 30.000 TL bedelli askerlik ücreti için, %1,46 faiz ve 60 ay vadeyle dosya bedelsiz kredi imkanı sunuyor. Krediyi kullanan müşteriler, ilk yıl sadece 500 TL taksit ödeyecek ve sonraki yıllarda taksitleri oransal olarak artacak. Müşteri tercihine bağlı olarak eşit taksitli veya kademeli farklı taksit alternatifleri de olabilecek. Banka, dileyen müşteriler için, 60 ay vade, %1,42 faiz oranı ve 250 TL dosya masrafı seçeneğiyle kredi imkanı da sunacak.

DENİZBANK

DenizBank, bedelli askerlik hizmetinden faydalanmak isteyen asker adaylarına 60 aya varan vade seçenekleriyle, masrafsız ve 3 ay ötelemeli kredi imkânı sunuyor. DenizBank Perakande Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, bedelli askerlik kredisi ile ilgili olarak şunları söyledi: “DenizBank olarak bedelli askerlik kredi çalışmalarına başladık. Yasanın çıkması ile birlikte, asker adaylarına masrafsız ve ertelemeli kampanyamız ile hizmet vereceğiz.”

Ne diyeyim ki arkadaş! Ortalık arap saçını geçti, arap sabunu gibi kaydı ortalıktan herşey. Herkes yine isyanlarda, herkes yine protestolarda lâkin icraat yok, değişen bir şey yok. Piramidin tepesinden incir düşüyor, olan bizim ocağa oluyor, başka bir incir ağacı dikiliyor. Hadi çık işin içinden, hadi yırt paçayı yırtabilirsen.

Sorun ne, sonuç ne? Çözüm ne, öneri ne?

Bedelli misin, yoksa engelli mi?

Siz de bizim bedellileştirebildiklerimizden misin, yoksa bellileştiremediklerimizden misin?