kredi aidat geri alma

kredi aidat geri alma

Son 10 Yılda Kredi Kullananlar Dikkat!

Bankadan çekilen ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi vb. kredi türlerinden alınan haksız dosya masrafı, ekspertiz masrafı, keşif masrafı ve belgelendirilemeyen masraflar yasa gereği 10 yıl geriye dönük olarak bankadan geri alınabilecek.

Yargıtay’ın “dosya masrafına iade” kararının ardından, her türlü kredi kullanıcısı geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını alabilecek. Son 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaş bu haktan yararlanabilecek.

Yine benzer şekilde erken ödeme komisyonu olarak %2 oranda kesilen paralar da geri alınabiliyor.

Mahkemeye Başvurun

Bankanın kredi dosya masrafını iade etmesi durumunda sorun kalmayacak. Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi durumunda, kaymakamlıktan hakem heyetine kadar gidin.

Dosya masrafı miktarı bin 1061 liranın altındaysa bulunduğunuz ilçenin tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvurun. Dilekçe vermenizin ardından 1-3 ay arasında sonuç çıkıyor. Sonuç çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz için 15 gün yasal süreleri bulunuyor.

Bankalar başta mutlaka itiraz edeceklerdir. Yılmayın! Hakkınızdır, arayın!

Bu işi yaparken de mutlaka elinizde sizin lehinize olan belgelerle gidin. Önce kredi çektiğiniz bankadan çektiğiniz kredi tutarlarını ve ödeme şeklini gösteren belgenizin bir örneğini mutlaka alın.

Dosya Masrafını Geri Almak İçin Ne Yapmalıyım?

  • Dosya masrafını geri alabilmek için krediyi çektiğiniz banka şubesinin müdürlüğüne aşağıda verilen dilekçeyi doldurarak PTT ile “İadeli Taahhütlü” postalamak gerekiyor.
  • 2 hafta kadar bekleyip banka şubesini arayarak dilekçenizin işleme alınıp alınmadığını öğrenin.
  • Banka ödemeye yanaşmazsa Kaymakamlık binalarında bulunan “Tüketici Hakem Heyetlerine” giderek yardım isteyiniz.
  • Eğer alacağınız 1061 TL’nin üzerindeki ise “Tüketici Hakem Heyetlerine” değil, “Tüketici Mahkemeler’ne” başvurmak gerekiyor.
  • Mahkeme başvurusu yapıldıktan sonra genellikle 1-3 ay arasında sonuç alınmaktadır.
  • Mahkeme sonucuna itiraz etmek isteyen tarafların 15 günlük yasal süreleri bulunmaktadır.

Aşağıda dosya ücretini geri almanız için hazırlanmış bir dilekçe örneği görüyorsunuz. Bu örneği gerekli şekilde doldurarak dilekçenizi hazırlayabilirsiniz.

banka-kredi-dosya-masrafi-iadesi-dilekcesi-ornegi

banka-kredi-dosya-masrafi-iadesi-dilekcesi-ornegi