Ne sevgililer var  biliyor musunuz.. Hani gülüm cicim ayları olan herşeyi lafta yaşıyanlar var ya.. He onlar işte.. Böyle ağzından bal reçel damlaya damlaya konuşurlar her gün her dakika.. Aşkım, cicim, canım, balım, peteğim böceğim diyerekten ne hayvan bırakırlar ortalıkta ne de yiyecek bir şey.. Ne gelirse o an akla söylenir içten gelen.. Güzeldir tabi aslında ama abartmaya da gerek yok.

Sonra bir de hayatım, hayatımın anlamı denir.. Hayatına anlam yükler, hayatının anlamı olan kişi ile de 1 aya kalmaz  hadi 1 ayı geçerse de 1 seneye kalmaz ayrılırlar.. Ne güzel di mi hayatın anlamı 1 aylıkmış 1 senelikmiş bitti gitti.. Bu kadar anlamsız mı senin hayatın bre arkadaş! Bu kadar kısa mı senin hayatın! N’oldu o yüklediğin anlamlara, anlam çukurunda mı boğuldu?

Diyorum ya kimisi hayatım der alır basar yüreğine, kimisi hay’atım der biner üzerine.. Hayat işte.. Kime niyet kime kısmet ..

Hep demişimdir.. Bir cümleyi kelimeyi birisine -hele de sevdiğine – söylüyorsan bir anlamı bir özelliği olmalıdır. Yani “canım” dediğinde senin gerçekten “canın” olmalı.. Yoldan geçerken birisinin omzuna çarptığında “pardon canım” “pardon bebeğim ya kusura bakma” demekle aynı kefeye konulmamalı sevgiliye söylenenler. Bir anlamı bir özelliği olmalı, herkese söyledikten sonra ne anlamı kalır, ne farkı kalır o kişinin diğer insanlardan? Kalmaz! Sıradanlaşır.. Herkes senin “canın” olamaz, “ben onu laf olsun diye söylüyorum” diyecek kadar alçak olunamaz!.. Eğer birisi senin sevdiğin sevgilin değer verdiğin hayat yoldaşınsa eğer dışardakilerden farklı bir kefeye oturtman gerekir. Ben alıp seni yüreğimin kraliçesi yapıp, gönül tahtıma oturtmuşsam eğer sen de bir zahmet aynısını yapıver..

Bir de hergün her dakika söylenen aynı kelimeler var ya, onlar insanı soğutur birbirinden.. Sen farkına varamazsın aslında içten içe değişir o durum. Sürekli “sevgilim bitanem” diye konuşmak birisine olmaz. Sıradanlaşır, basitleşir.. Tamam seviyorsundur eyvallah lafımız yok hatta çok fazla seviyorsundur hatta canından çok seviyorsundur (bu külli yalandır!) ama her dakika her mesajda her konuşmada canım balım gülüm arımın dışkısı diyerekten de söylenmemeli. Ne olur peki yaparsan? En basiti “alışır” abicim. Sonra her gün aynı şeyi duymak ister aslında. Ya da aynısını değil de farklısını duymak ister. Hani dün böğürtlen reçelim diyorsan yarın karadutum benim demeni bekler. Ama farketmeden de sıkılır içten içe. Ne sen ne de o farkeder bunu ama o kadar basit ve yapmacık bir hâl almıştır ki dışardan birisi karşılıklı olan 2 mesajını okusa bunlarınkisi gönül oyunu geçer gider der (ya da en azından ben derim). O yüzden sık kullanmamak gerekir bu özel sözleri. Yani her mesajda canımın parçası, böbreğimin taşı demeye gerek var mı? Yok. . Ama gel de bunu sen kızlara anlat 😉

Onlar sürekli ilgi ister sürekli beklenti içinde olur di mi? .. Hani demin de dedim ya, hergün söylersin alışır bünye sonra eğer söylemezsen bir gün, sendeki sevgi aşk bitmiş olur, gözü dışarda olmuş olur ya da seni aldatıyor falan fıstık işte diyerekten bir ton dır dır çekersin.. Bunu anlayamıyorlar mı acaba bilmiyorum da çok görüyorum etrafa. Yani birisine hergün güzel söz söylesen ne olur? Ne olacak yarın yine güzel söz bekler.  Ama sen de insansın ya hani sonraki gün canın bir şeye sıkılmıştır belli etmemek için farkında olmadan yazmamışsındır bir iki canım diye işte o zaman kopar kıyamet. N’oldu, neyin var, benden uzaktasın, başkasıyla birlikte misin, sen orda gönül eğlendiriyorsun ben burdayım, hiçbir şeyden haberim yok n’apıyorsun sen orda, sevmiyorsan sevmiyorum de bırak git ayrılalım…. Yuh yani ne kadar da şizofrenik bir durumdur bu yahu!! Baş etlerini bu kadar seven bir canlı yoktur sanırım..

Yok arkadaş söylersin suç olur, söylemezsin suç olur.. Kime ne desen herkes alınır olmuş, kimse gerçekleri kabullenemez olmuş.. Herkes birbirinin arkasından iş çevirir olmuş.. Sevgiler aşklar dostluklar arkadaşlıklar çıkar uğruna olmuş, yalan dolan olmuş..

Kime güvenip sırtını dayamak istesen, seni  sırtından bıçaklar olmuş. Herkes kendi işini halledene kadar ayıya dayı deme yolunda ilerler olmuş.. Sevgiler anlamı yitirip, herkes sıradanlaşır olmuş.. Bugün hayatının anlamı olan kişi, bir sonraki gün hayatının içine .ıçacak kadar alçak olmuş. Bu mudur canından çok sevdiğim dediğine insanlara yapılcak davranış? Seviyorsan adam gibi seviyorum der tüm kahırları çekersin, yok ama sevmiyorsan da insan gibi çıkar söylersin, aşk bitti heyecan bitti sevgi bitti yapamıyorum senle dersin. En azından herkes kendi yoluna bakmış olur. Ben seni seviyorum ama öte yandan ötekini de seviyorum da bi… la bi git!! Dalga mı geçiyorsun adam mı seçiyorsun! İşin içine “yalan”ı sokmıycaksın arkadaşım. Hayatını yalan üzerine kurmayacaksın.Hele de seviyorum diyorsan bir de üstüne “YALANSA”.. Acısı çok ama çok fena çıkar hayatta..

Neyse sabah sabah kasvetle doldurmak bu sayfaları ne kadar güzel değilse sevgililerin basitleşmesi de o kadar kasvetli bir durum. Gerçek sevgiyi kimse aramamalı, çünkü yok öyle bir şey emin olun 😉

Hayatlarınızın anlamlarını doğru şekilde belirlemeniz ve o anlamlardan “sapmamanız” dileğiyle,


Ali Mazılıgüney

25.01.2011 | 04:56