Siyasi Lider

Kemal Kılıçdaroğlu “Bahtsız bedevi”diyor
Başbakan Erdoğan
“Çölde gezen sensin kutup ayılarına dikkat et” diyor
Kemal Kılıçdaroğlu üstüne “Ama o çöllerde gezerken aman ha kutup ayılarına dikkat et. Horoza sormuşlar, “Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar” diye. “ben bilmem ben söyler geçerim” demiş. Ben de söyler geçerim…
Yani aslında ‘Ben koyar geçerim ötesine gerisine karışmam’ diyor-

Birileri şu üst yönetimdekilerin velilerini çağırabilir mi? Bu nasıl bir konuşma tarzıdır, nasıl hitaplardır bunlar Allah aşkına!

Aklı başında olan insanların bu denli muhabet edip, bu şekilde tartışmaları normal mi sizce? Bu insanlar bizleri temsil ediyor/edecek. Sen başbakansın bu ülkeyi yönetensin sen nasıl böyle konuşabiliyorsun? Ya da sen yine bu iktardakine muhalefet olacak, yaptığı işlerin zararlarını gösterecek olan kişisin. Sen nasıl böyle konuşabiliyorsun peki? Düğünde sahneye fırlayan çocuklardan ne farkı var bu ‘lider‘lerin sorarım size.

Partizanlık yapmaya gerek yok abicim. Neyse o’dur. Ne zaman bu milletvekilleri mecliste bir araya gelse, ana avrat düz gidip ‘Ya bi suss, siiee’ diyerek 10.000TL maaş alıyor ve ‘hâlâ‘ yetmiyor geçinemiyoruz diyorlar, her mecliste kafa göz birbirlerine dalıp sokaktaymış gibi kavga ediyorlar. Abi siz neyin kavgasındasınız samimi olarak soruyorum size?

Ülkenizde terör denilen illet bir pislik var, ülkenizde kırsal bölgelerde açlık denilen sıkıntı var, ülkenizde yeni nesil gençlerde işsizlik denilen bir problem var, ülkenizde geçinememe sorunu varken, siz neyin peşindesiniz?

Oturup iki elinizi başınızın arasına bir koyun, bir elinizi vicdanınıza götürün. Siz bu hareketleri yaparken, kararları alırken ‘Kime göre, neye göre‘ alıyorsunuz bir söyleyin bize. Dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz, niye DUR demiyorsunuz? Elektriğe, doğal gaza, KDV ye ÖTV ye zam yapıyorsunuz da neden sesiniz çıkmıyor? Siz mecliste aldğınız telefon vergilerinden, arabalarınızda kullandığınız benzin paralarından muaf olmuşken üstüne bir de 10.000TL maaş alıp geçinemiyoruz diye isyan ederken Asgari ücreti neden 700TL yapıyorsunuz? Eşitlikten, haktan, demokratiklikten, insanlıktan, özgürlükten bahsediyorsanız da e hani nerede o zaman?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamaya gidecek olan insanları engelliyorsunuz, otobüsleri durduruyorsunuz, ellerinde Atatürk bayrağı taşıyan insanlara panzerlerle su sıkıp biber gazına boğuyorsunuz. Bu mudur özgürlük? Ortada herhangi bir şeyin propagandası yapılmıyordu farkındaysanız. Sadece bize armağan edilen ve 89. yıldır kutlanan Cumhuriyeti hatırlıyoruz sadece bu!

Haktan bahsediyorsunuz madem neden Askerlik Çağı‘na gelmiş bir gence bu hakkı vermiyorsunuz? Hadi vermediniz Zorunlu Mecburi dediniz de o zaman ne diye ortaya Bedelli Askerlik denilen kavramı ortaya atıp da maddi gücü yerinde olan insanların bu işten kolayca sıyrılmasına fırsat verdiniz? Benim asgari ücretle geçimini sağlayan, borç batağında olan, hayvancılıkla, pazarcılıkla, çiftçilikle geçinen gariban köylümün çocuklarına neden bu imkanı sağlamadınız? Parası olanın canı can da madem, onların ki ne?

Hep söyleniyor ya ‘Ben hiç parası olan, zengin bir evden şehit çıktığını görmedim‘ Hakikaten siz gördünüz mü? Samimi olarak soruyorum bunu. Ben hiç görmedim abi, görmedim. Ne zaman bir şehit haberi gelse, çıksa haber kanallarında hepsi gariban, hepsi kıyıda köşe kalmış kendi halinde yaşamını sürdürmeye gayret eden insanlar. Neden peki? Şans mı diyelim buna? Abi bu nasıl bir şanstır o zaman diye sorarım. Zenginlerin ya da hali vakti yerinde diyeyim artık onların kafasına nasıl bir güvercin, nasıl bir talih kuşu sıçmış cidden merak ederim.

Demokrasiden bahsediyorsunuz da sahi ne demek demoktrasi? Ciddi anlamda sizin anladığınız demokrasiyi merak ediyorum ben bir açıklar mısınız bana ne demek bu?

Ciddi anlamda merak ediyorum sizin amacınızı. Çünkü insanlık her şeyden isyan ederken, sorunları dile getirirken sizin abidik kubidik şeylerle uğraşmanıza ben katlanamıyorum. Siz ne derseniz deyin. Siz sorunlara çözüm bulmak yerine birbirinizle laf dalaşı yapıp, meclisi sokak haline getirip, tabir-î caizse küçük çocuklar gibi birbirlerinize küfür edip laf sokacaksanız bu iş yürümez.

Kim mi yürütecek?

İşte sorun da orda zaten. Şuana kadar da her daim kötünün iyisi seçilmedi mi?..

Bu zamana kadar da hep kötünün iyisi seçilmedi mi?

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın dendi, duyguları oynandı, zorlandı bu hale geldi.

Ama her ne olursa olsun, bakan, milletvekili gibi milleti temsil eden insanlar bu şekilde hitap ettikleri sürece, Liderler Böyle Konuştuğu Sürece..

Ne denilebilir.

Üzüm üzüme baka baka kararır.