Asker Malzemeleri

Askere giden herkesin derdidir aslında “Ne götürmeliyiz askere giderken,ne lazım olur?” Herkes de bir şey söyler. Kimisi bir ton malzeme sayar bu lazım olur bu da olur diyerek, kimisi de der ki “Hiçbir şeye gerek yok al eline sevk belgeni sivil kıyafetinle git teslim ol” Sonra yeni askere gidecek acemiler de çelişkiye düşer tabi “Ulan biri götür diyor biri götürme diyor, biri götürürsen alır diğeri sen götür gizli gizli kullanırsın diyor” diyerek iki arada bir derede kalır. Ben de aynı duruma düştüm haliyle. Yine de küçük bir valiz hazırlayarak bir parça şey götürdüm ama gel gelelim onları yanıma almasam da olurmuş..

Şimdi gelelim askere gidenlere askeriyeden neler veriliyor ona göre yazalım bilgilendirelim ki, insanları bu çelişkiden kurtaralım di mi?

Nizamiyeden girdikten sonra sizi teslim alan komutanlar önce işlemlerinizi hallediyorlar. Size künye bilgilerinizi bölüğünüzü vs. bilgilerini tamamladıktan sonra kıyafet teslimatı yapmak için depoya götürüyor. Koca bir bavul dolusu malzeme veriyorlar. Bu bavulun içerisinde olan malzemeler ise şunlar;

 • Kamuflaj Malzemeleri (Askeri pantolon, gömlek (2 adet biri yazlık), ceket -rüzgârlık-)
 • Şapka (2 adet biri yazlık)
 • Postal (Bot)
 • Yün fanila (içlik)
 • Eşofman Takımı
 • Pijama Takımı
 • Şort
 • Spor Ayakkabı
 • Terlik
 • Beyaz Çorap
 • Siyah Çorap (2 adet)
 • Don (Külot 2 adet)
 • Atlet (2 adet)
 • Yeşil T-shirt
 • Eldiven
 • Diş Fırçası
 • Diş Macunu
 • Havlu
 • Yüz Havlusu
 • Ayak Havlusu

Bir bavulun içerisinde bu malzemeler mevcut şimdi ne alıp alınmayacağına siz karar verin =)

Bunun dışında (kendi birliğim için söylüyorum 5. J. Eğt. A. K.lığı Kastamonu/Gölköy) içeri girerken kolonya, ıslak mendil, ilaç, elektronik cihaz (telefon, sim kart, radyo, MP3 Çalar vs.) alınması yasak. İçeri girerken bunlar sizden teslim alınıyor, gönderilebilecek olanlar kargo ile aileye gönderiliyor diğerleri ise direkt el konuluyor ya da atılıyor.  Peki siz bu malzemelere ek olarak yanınıza ne almalısınız?

Dışarıda asker malzemeleri satan yerler o kadar çok fazla para alıyorlar ki. Bu lazım bu lazım diyerek askere giderken tabiri caizse askeri ayakta s..yorlar resmen. Yalan yok. Ama bir çoğu ya alınmıyor içeri girerken ya da kullanamıyorsun. Mesela bana eşofman al lazım olur dediler, ama içeride kendi eşoflarınızı giyemezsiniz denildi. Tek tip olacaktı. He ekstra durumlar oluyor onlar mecburen giyiyordu çünkü aldıkları malzemelerin bedenleri tutmuyordu. Dar geliyor olmuyordu üzerine. Bol geliyorsa sıkıntı yok ama, onu her türlü giydirtiyorlar askerde =)

Bir çok malzemeyi askeriyenin içerisinden daha ucuza temin edebilirsiniz. Mesela en basitinden dışarıdaki o asker cüzdanları 5 TL gibi bir tutara satılırken içeride askeriyede 40 kuruş. Evet sadece 40 kuruş. O yüzden dışarıdan almayın mesela. İçeride tüm malzemeler yiyecekler içecekler çok çok ucuza emin olun. Ben lazım olabilecek şeyleri, eksikliğini duyduğum “Yav şunu da alsaydım keşke” dediğim şeylerden bahsedeceğim. Siz de ona göre kendinizi hazırlarsınız.

İlk önce yanınıza çok fazla para almayın. Hele de tüm para almayın. Yani büyük banknot 50 TL. 100 TL gibi. Rezil olursunuz. Bozduramazsınız paranızla rezil olursunuz. Olabildiğince küçük hale getirin. 5TL yaptırın hele. Onun dışında 10 kuruşlar, 5 kuruşlar, 25 kuruşlar toplayın bozuk para alın. Emin olun çok lazım oluyor. Dışarıda yere düşse önemsemezsiniz ama orda mumla arıyorsunuz.1 çay alacaksınız 20 kuruş. Senin elinde var 5 TL hadi bozdur, hadi al. Alamazsın işte. Çay&Kahve makinesindeki içeceklerin de en pahalısı 40 kuruş o da espressodur, sütlü bilmem nedir falan filan. Dışarıda makineden 1 tl ye aldığınız içecekler burda 30 kuruş 35 kuruş. Ona göre ayağınızı denk alın işte.

Asker cüzdanı.. Dışarıdan sakın ha almayın. İçeride 40 kuruşa alırsınız. Normal cüzdanla gelseniz de olur. Nasıl olsa kamuflajın cebi var koyarsınız.

Kilit. Bot kilidi. Herkesin derdidir bot çalınması. O yüzden kilittir tutturur giderler. Siz de alın yanınıza yine de. Bir tane de valiziniz için olsun yeter. Ne olur ne olmaz derseniz toplamda 3 adet kilit yeter de artar bile.Tabi bir de botun içine ortopedik keçe alırsanız faydası olacaktır.

Vatka. Bot ayağa vurmasın diyerekten alabileceğiniz bir malzeme. Her ihtimale karşılık alabilirsiniz. Ama bu askerin verdiği bottur ayağa vurur arkadaş, kaçarı yok!

Vazelin.. İlk günlerde botun yumuşaması için kullanıyorlar. O sertliğini alır diyerek. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak isterseniz alabilirsiniz. Ben almadım. Koğuşta botun üzerinde tepinenler ezenler vardı mesela siz de öyle yapabilrisiniz taşımak istemiyorsanız.

Ayakkabı Boyası.. Dışarıdan da getirebilirsiniz içeriden çok ucuza da alabilirsiniz size kalmış. Ayak parmaklarınızın sürekli bot içinde, çorap içinde durmasından dolayı oluşan mantar vs. den korunmak için yanınıza pudra alabilirsiniz, faydası olur.

Bot fırçası.. Dışarıdan da getirebilirsiniz içeriden çok ucuza da alabilirsiniz size kalmış.

Tıraş Malzemeleri.. Elbette bunu kendiniz temin etmelisiniz. Jiletiniz, jeliniz, köpüğünüz, losyonunuz artık her ne kullanıyorsanız. Özellikle de el ve yüz için nemlendirici krem almalısınız. Tıraş çantasını kendiniz de alabilir ya da alay içerisinden de 75 kuruşa alabilirsiniz. Bunun yanında tırnak makası, cımbız, (kış şartlarında dudak çatlaması için o özellikle bayanların kullandığı) dudak nemlendiricisinden de alabilirsiniz.

Şampuan, lif, duş jeli artık ne kullanıyorsanız duş esnasında elbette almalısınız.

İğne, iplik, çatal iğne, el feneri, (sigara içmeseniz dahi) çakmak inanın hayat kurtarır. Ufak tefek söküklerinizi kendiniz dikebilir, çatal iğne ile her sabah toplamak zorunda olduğunuz yatağınızın nevresimini battaniyenize tutturabilirsiniz. El feneri ile gece eğitimlerinde yoldaki çamurlardan, tümseklerden kurtulabilir, çakmakla sağınızdan solunuzdan çıkan iplikleri yakabilirsiniz.

Telefon numaralarınızın ve diğer küçük notları tutabileceğiniz bir not defteriniz ve haliyle 2 adet kaleminiz de olmalı yanınızda.

Kirli ve Temiz Çamaşır poşeti, çamaşır yıkama filesi yanınızda olmalı. İster dışardan pahalıya alın isterseniz askeriyenin içerisinden daha ucuza seçim sizin.

Boyunluk.. Eldiven.. Dışarıdan da temin edebilirsiniz içeriden de size kalmış. Eldiven zaten size veriliyor ama ince oluyor biraz. Siz daha kalınını bulabilirseniz asker yeşili denilen yeşil renkliden alabilirsiniz.

Göz bandı.. Bir çok kişinin uyurken ışığın açık olmasından rahatsız olma gibi bir problemi var. Eğer sizin de varsa uyku bandından alabilirsiniz. Benim sorunum yoktu çatır çatır uyuyordum valla. Yine benzer şekilde ben sesten uyuyamam diyorsanız da kulak tıkacından almayı unutmayın. Benim yine öyle bir sorunum yoktu patır kütür uyuyordum valla =)

Zamanı bazen dolduramıyorsunuz. Yorgun değilsiniz, yapacak bir şeyiniz yok. İşte bu böyle zamanlar için yanınıza bir kaç tane kitap alabilir roman okuyabilirsiniz. Bunun yanında tabi ışıktan rahatsız olan arkadaşlar yat içtimasından sonra ışıkların kapanmasını isteyebilir ama sizin uykunuz yoktur kitap okumak istiyorsunuz ne olacak? Dışarı çıkıp okumak yerine ranzanızda okumak için yanınızda kitap ışığından bulundurabilirsiniz tabi ki, faydası mutlaka olacaktır.

Saat.. Çok önemli bir malzemedir. Asker saati olarak tabir edilen Casio saatler vardır etrafta. Fazla pahalı olmasına gerek yok zamanı göstersin yeter. Ortalıkta tezkere saati diye dolanan şeyler var aldanmayın. Gece yatarken saati görebileceğiniz (ışıklı ya da fosforlu) içtima saatlerinde zamanı kontrol edebileceğiniz kendinizi ayarlayabileceğiniz bir saatiniz olsun yeter.

İçeri ilaç sokmanız normalde yasak. Ama kış aylarında biri hasta olduktan sonra tüm askerler hastalanıyor emin olun. Bundan korunamıyorsunuz. Toplu yaşam yerlerinde bu çok büyük bir sıkıntı. Revire gitmek derseniz… Gittiğinize pişman edecek cinsten. O yüzden yanınıza boğazınız için, pastil, vicks, nane limon karışımları, bitki çayı, naneli şeker, gripin türünden bir şeyler almaya çalışın. (Tabi bunları alırken yanınızda olduğundan bahsetmeyin =) En azından bir parça sizi ayakta tutar.

Aslında bakınca bir şey alınmayacak gibi görünse de ufak tefek şeyler çok inanın. İnsan ordayken anlıyor bunu. Sonradan farkına varıyor ama iş işten geçmiş oluyor tabi. Temin edemiyorsun alamıyorsun kalıyorsun. Ya da her şeyi ben içerden alırım diye geliyorsun. Bir bakmışsın 3000 asker senin gibi düşünmüş.  Pat askeri kantinde her seferinde 200 kişilik sıra. O sıra sana hiç gelmiyor. Hep bekliyorsun soğukta ama işini halledemiyorsun. Bunu da düşünün. O yüzden ihtiyaçlarınızı en çok ihtiyaç duyacaklarınızdan, amaaann 2 gün sonra alsam da olur o kadar dert değil dediğinize göre yanınızda bulundurun.

Gelelim şimdi askeriyenin verdiği malzemelerle ilgili ufak notlara.

Bildiğin üzere kamuflajlar veriliyor. Onlar da haliyle büyük beden oluyor. Kendi bedeninize göre bulmanız çok zor. Ama bedenlerin en küçüğü 48 den başlıyor. 48-A..48-G.. diyerek 54-A..54-G ye kadar gidiyor. Bunu da size genelde kilonuzu sorarak veriyorlar. Yani siz boyunuza göre zayıfsanız mesela 1.80 boyunuz var ama 70 kilosunuz. Bu normal şartlar altında sizi zayıf gösterir. Kalkıp 70 kg dediğinizde ordaki asker size 54 bedeni verebilir. Buna dikkat edin.

Botunuzu alırken normal bot numaranıza göre 1 numara büyük alın. Çift çorap giydiğinizde ya da bot vurmaması adına iyi bir çözüm olur sizin için. Diğer eşofman, spor ayakkabı, terlik vs. lerin size uymaması durumunda artık üst rütbelinizle görüşmeniz, stok dahilinde değiştirmenize ya da koğuş içerisindeki arkadaşlarınızla değiştirmenize bağlı. Biz elimizde “48 A  ceketi olan 51 G ile değiştirmek isteyen var mı” diye dolanıyorduk. Ben de aradım birini değiştirdim ama pantolonu bulamadım. Çok boldu. Ben de aldım elime iğne ipliği kendim daralttım, fit oldu =)

İşte ufak tefek malzeme listeleri, gerekli olan olabilecek olan şeyler. Bunlar benden söylemesi gerisi size kalmış bir şey. İster alırsınız ister almaz. Ben yanında koca valizle gelip de bir kere açamayanı da gördüm, kendi içliğini de getirip soğuktan çift kat içlik giyeni de. Kendinizi bilin. Gideceğiniz yerin koşullarına bakın (soğuk-sıcak olması bakımından) ona göre ihtiyaçlarınızı belirleyin yeter. Fazla alsanız da nasıl olsa valizliğe kilitleyip atıyorsun.