Etiket: akşamdan kalma

Bira’nın Yan Etkileri

bira

Bira içenler neden sık sık tuvalete giderler?

Bira, insanlığın en eski ve en güzel içeceklerinden biridir. Aslında ‘en güzel’ tabiri pek günümüze uymuyor. Zira içki kategorisinde en ucuz olduğundan aslında tercih edilen bir içecek demek daha doğru olabilir. Tabi öyle de böyle de bu içkinin küçük bir kusuru vardır. İki bardağı bitirene kadar en az iki kere de tuvalete gitmek zorunda kalınır. Neredeyse içilen bira kadarı tuvalete bırakılıp, gidilir.

Aslında bu olayın biranın sıvı kısmı ile pek alakası yoktur. Bira içince tuvalete gitme ihtiyacını hissettiren ‘antidiuretic‘ denilen bir hormondur. Biz buna kısaca ‘ADH‘ diyeceğiz. Bakmayın normalde de öyle deniliyor zaten. Vücudumuzda üretilen bu hormon idrar miktarını ayarlar ve doğrudan olmasa da kanımızdaki su miktarını etkiler.

Susuz kaldığımız zaman ‘ADH’ böbreklerimize sinyal gönderip idrar üretimini durdurtur. Böylece su harcaması kesilerek kanımızdaki su miktarı korunur ve plazmadaki tuz miktarının yükselmesine mani olunur. Yani ‘ADH’ vücudumuzdaki su ve tuz miktarını dengeleyen, koruyucu bir işlev görür.

Halk arasında idrar söktürücü adı da verilen bazı maddeler ‘ADH’nin salgılanmasına mani olur. Bu durumda böbrekler idrar üretip üretmeyeceklerine karar veremezler ve sonunda üretmeye devam ederler. Mevcut dengenin bozulduğunu bilmeden suyu dışarı atarlar, insanı tuvalete gitmeye mecbur bırakırlar ve vücudun kurumasına sebep olurlar.

Kafein Etkili Mi?

Vücudumuzdaki bu hormonu en çok etkileyen maddelerden biri de alkoldür. Birayı bolca içince, içindeki alkol nedeni ile ‘ADH’den sinyal de gelmeyince böbrekler fazla mesai yaparak vücuttaki suyu idrar haline getirirler. Tabii biranın sıvı kısmının da buna katkısı vardır, ama aynı sürede, aynı miktarda su içildiğinde bu kadar tuvalet ihtiyacı duyulmaz.

Aslında aynı durum tüm alkollü içeceklerde de geçerlidir. İçilme zamanı ve miktarı biraya eşdeğer olduğunda aynı etki onlarda da görülür. Bu hormonu etkileyen bir diğer önemli madde de kafeindir. Kahve ile birlikte yeterli kafein alındığında ‘ADH’ salgılanması durur ve böbrekler idrar üretmeye devam eder.

Görüldüğü gibi içki içmenin sonuçlarından birisi de vücudun kurumasıdır. Buna karşı vücutta susama ile birlikte acıkma duyusu da uyarılır. Kaybedilen suya karşı gece yarısı yemek yeme ihtiyacı duyulur. Durum buna uygun değilse sabah kalkıldığında bir sürahi su içilir.

Çok fazla içtiğinizde akşamdan kalma durumu meydana gelmiş de olabilir. Baş dönmesi, kusma vs. durumlarının meydana gelmemesi için, tadında bırakın en iyisi. =)

Sarhoş Kalem

Benim kalemim sarhoş.  Benden daha güzel kafası. Ben yazmıyorum hiçbir şeyi hepsi onun suçu.

Onun ucu kırıldı her defasında ve o yazdı ona dair bütün tüm kırgınlıkları satır satır. Hepsi onun suçu benim değil..

O düştü her defasında masanın üzerinden. Hep kendini iyi bir yerde olduğunu düşündü, bir şey olmaz dedi ama her defasında o düştü en yüksek noktalardan. Dışı sağlam gibi göründü hep ama içi darmadığındı.

Görmedi kimse.

Baktı dışına bir şey olmamış dedi ve devam etti yazmaya. Çok yüklendiler üzerine, kırmak için çok çabaladılar. Kırdılar, paramparça ettiler aslında ama her defasında yeni bir uçla tatmin etmeye çalıştılar. Oysa bu kalem öyle değildi. Kafası güzeldi ve farklı olmak istedi. Kabul etmedi, zorlamayın dedi ve bu yüzden yerle bir edildi.

Düşünmesine izin verilmedi çoğu zaman. Zorla yanlışları yazdırdılar bembeyaz sayfalara. Doğruyu yazmaya çalıştı ama hep bir silgi vardı yanıbaşında ve istese de olmadı istediği.

Ne olursa olsun benim kalemimdi o. Benim istediğimi yazdı hep. Ama artık kendi istediğini yazıyor. Ben istemesem de o çiziyor sayfaları, o karalıyor gereken yerleri. Kafası güzel benim kalemin, ne gerekiyorsa onu yazıyor. Kimseye sormuyor, sadece içinden geçenleri yazıyor. Kimi zaman kurşun kalem oluyor içi kırık, kimi zaman da tükenmez oluyor tükeneceğini bildiği halde.

Ama ne olursa olsun benim kalemim o. Ve benle birlikte yol alıyor, benimle birlikte yazıyor akşamdan kalma duyguları.