O kadar çok sevmeyen var ki şu zaman tüneli denilen illeti, rüsvayı berbat-ül vahşet şeyi. Hayır Zükerberg yaptın madem, bari ‘istiyor musun’ diye bir sor. Ya da bir zahmet iki seçenek koy, beğenen geçsin, beğenmeyen geçmesin di mi? O yüzden sana burdan ‘dislike’ veriyorum haberin olsun.

Neyse, gelelim kuru fasülyenin faydalarına. Efenim, şimdi bu zaman tünelinden çıkmak diye bir şey yok, valla yok. En azından Zükerberg’in resmi bir açıklaması olmadığından, böyle bir şey mümkün değil diyoruz. Ama gel gelelim, bizde çareler tükenmiyor. Ne mi? Gelin anlatalım.

Şimdi sizin kullandığınız tarayıcılar var, Mozilla (Firefox), Google Chrome, Internet Explorer vs. İşte bu tünel mevzusu bu noktada devreye giriyor. Madem biz ‘tamamen’ değiştiremiyor, çıkamıyoruz o tünelden, o zaman biz de tarayıcımızın verdiği nimetlerden yararlanarak, eski profil olarak görürürz.

Nasıl mı?

Şimdi, siz aşağıda anlatacağım yöntemleri uyguladığınızda ‘sadece size‘ eski profil olarak görünecektir. Yani bir başkası (uygulamayı yüklemeyen, bu işlemleri yapmayan birisi) sizin profilinize girdiğinde, zaman tüneli olarak görecektir. Sonra vay efendim ben yaptım da arkadaşım beni hala tünelde görüyormuş falan demeyin. Malum bu yöntem bir nevi ‘kendini avutma’dır..

Mozilla Firefox kullananlar için;

1. Firefox’u indirin. (Yüklü ise bu işlemi yapmayacaksınız tabi ki)

2. User Agent Switcher addon’unu kurun. Buradan indir hemen

3. Firefox’u yeniden başlatın.

4. Adres çubuğumuzun yanında bulunan yenile butonunun üzerine sağ tıklayıp Özelleştire tıklayın.

5. Kaydırma çubuğunu aşağı çekip User Agent Switcher iconunu mause ile tutup adres çubuğumuzun solundaki anasayfa düğmesinin yanına bırakın.

6. Dünya simgesinin üzerine tıklayıp Default User Agent‘i => İnternet Explorer => İnternet Explorer 7 olarak seçin.


Chrome kullananlar için;

1. Chrome indirin. (Yüklü ise bu işlemi yapmayın tabi niye yapıyorsunuz).

2. Chrome’ye User Agent Switcher kurun. Buradan indiriver bakayım

3. Tarayıcının sağ tarafında bulunan tornavida simgesinin yanında gözlük simgesi belirecek. 2 kez tıklayıp İnternet Explorer 7 seçin. Facebook Profil sayfanızı yenileyin. Profiliniz eski haline geçmezse Explorer 6’yı seçip sayfanızı yenileyiniz. Porfilinizin eski haline aldığını göreceksiniz. Facebook’la işiniz bittiğinde, yukarıdaki bu simgeye tekrar tıklayın ve listeden “Default” seçeneğini seçip Zaman Tüneli’ne dönebilirsiniz. (Tabi ister misiniz bilemiyorum artık)

Oldu mu şimdi? Görünümün değişti mi?

Olmadı deme sakın! Offf olmadı di mi. Peki madem, hadi diğer yönteme geçelim o zaman bir de ordan deneyelim. Gel bakim şöyle..

Google Chrome için bu sayfadaki eklentiyi: http://timeline-remove-chrome.en.softonic.com/
Mozilla Firefox için bu sayfadaki eklentiyi: http://timeline-remove-firefox.en.softonic.com/
Internet Explorer için bu sayfadaki eklentiyi: http://timeline-remove-internet-explorer.en.softonic.com/

indirip ve kurun. Tarayıcının sağ üst köşesinde oluşan logoya (t) tıklayarak timeline/zamantüneli seçeneğini ” açık” veya “kapalı” konuma getir.

E bu sefer olmuştur yani. Ya da olduruverin bir zahmet. He olmadıysa da boşverin, alışmaya çalışın o tünele. Ama yok olduysa da mutlu olun, sevinin, taklalar atın havalarda. Malum kurtuldunuz o tünel görünümünden.. =)