DUYURU
(22 Mart 2012)

2012-Seviye Tespit Sınavı  (2012-STS) 1.Aşama ile
2012 Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (2012-ÜDS) İlkbahar Dönemi:
Sınavların Uygulanması ve
Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarlarının Yayımlanması

2012-STS 1. Aşama Sınavı 11 Mart 2012 tarihinde, 2012-ÜDS İlkbahar Dönemi Sınavı 18 Mart 2012 tarihinde yapılmıştır.

Sınavların temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları 2 Nisan 2012 Pazartesi günü 2012-YGS tamamlandıktan sonra yayımlanacaktır.

Sınavların sorunsuz gerçekleştirilmesine katkı sağlayan ÖSYM çalışanlarına, sınav görevlilerimize, emniyet güçlerimize ve sınavlara katılan adaylara teşekkür ederiz.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.


ÖSYM BAŞKANLIĞI


Hadi şimdi gel de işkillenme arkadaş! Her zaman sınav yapıldıktan en geç 1 hafta sonra açıklanan soru/cevaplar şimdi ne oldu da taa 1 Nisan’dan sonraya atılıyor? Amaç nedir? YGS ile ne bağlantısı var ÜDS nin?

Kopya mı çekildi? Alttan alttan farklı bir şeyler mi yürütülüyor? Kimler ne dedi, kimler ne yaptı? Sizin kamuoyuna bir soru kitapçığını dağıtmanızın ne zararı olacak?

Zaten şu sınav yönetmeliği hakkında o kadar doluyum ki! Tamam bir zamanlar kopya skandallarıyla çalkalandı ortalık. Önce kıyafetlerden, takılara, telefonlardan, kolyelere kadar gittiniz. Hatta kalem bile getirmeyin biz sizlere vereceğiz dediniz eyvallah dedik. Ama gel gelelim ÜDS için sadece belirli illerde yaptınız bu sınavı. Ben ta Edirne’den kalkıp en yakın sınav merkezi İstanbul’a gittim. Mecburen yanıma telefonumdan, cüzdanıma bir kaç parça da kıyafet aldım. 1-2 gün önceden de gittim ki, sınavy erini göreyim malum İstanbul trafiğidir, zamanında yetişebileyim diyerek. Tüm bunların hesabını yaparken, Edirne arabalarının dolmuş olmasıyla sınavdan apar topar çıkıp otobüsüme yetişme çabam da vardı. Sıkıntı sıkıntı üzerine gelirken, o gün sınava gireceğim okulun tam dibinde eski bira fabrikasının restorasyon çalışmasının olması ve sabahın 8inden itibaren bilinçaltıma matkap, çekiç seslerinin yerleşmesi de bambaşka bir durumdu! Yine de eyvallah diyerek sınav görevlilerine, kapıdaki polise, güvenliğe dedim ki, ‘Sınavdan sonra Edirne’ye döneceğim. Sırtımda mecburen çantamla geldim. İçinde bir iki kıyafet, işte sınava girerken de telefon melefon koymam gerekiyor. Yanımda kimse yok benimle gelen, haliyle bırakmam gerekiyor.’ Adamların dediği tek bir şey vardı ‘Hayır sınava giremezsiniz’ Yav ben zaten biliyorum giremeyeceğimi, zaten gireyim diye bir ısrarım da yok! Sadece 2-3 saatliğine şurda bir yerde dursun çıkışta alayım. Vay efendim olmaz, yok efendim olmaz. Kardeşim ben illa yanımda telefonumu, çantamı tutacak birini mi getireyim?! Bozuk para dahi almıyorsunuz sınava girerken (çok güvenlik önlemi ya!) ama sormuyorsnuz bu adam o İstanbul’da nasıl gelip gider! Ya da akbil mevzusu var onu da kabul etmiyorsunuz. Biz her bir şeyi sineye çekiyoruz, siz de geldikçe üzerimize geliyorsunuz. Ne vakit ağzımızı açsak itiraz için, şaplağı indiriyorsunuz suratımıza! Ama siz bir yanlış bir şey yaptığınızda, eksik bir şeyler yaptığınızda ‘hata’dır diyerek geçiştiriyor ya da keyfi isteklerinize göre (Bknz: 1 Nisan’da yayınlanma mevzusu) sınav sorularını dahi haftalarca sonraya atıyorsunuz.

Sorun nerde? Sorun kimdee? Detaylı bir açıklama da yok. Madem sınavlar sorunsuz geçiyor, 2 tane pdf dosyasını yüklemek, siteye eklemek niye bu kadar zor? Niye bu kadar geç bir zamanda?

Diyorum ya, sorular sorular, kafadaki sorular..

Gel de çık işin içinden, açıklasınlar, anlatsınlar, anlasınlar..

Düzenleme: 01.04.2012

2012 YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU

YURT DIŞI YÜKSEKÖĞRETİM DİPLOMALARI DENKLİĞİ İÇİN SEVİYE TESPİT SINAVI

SORU KİTAPÇIĞI VE YANITLARI

SINAV TARİHİ: 11.03.2012
Öğretmenlik Meslek Bilgisi Testi ve Cevap Anahtarı
Tıp Doktorluğu Testi (1. Aşama) ve Cevap Anahtarı


2012 ÜNİVERSİTELERARASI KURUL YABANCI DİL SINAVI

(İLKBAHAR DÖNEMİ)

SORU KİTAPÇIKLARI VE YANITLARI

SINAV TARİHİ: 18.03.2012
Almanca Testi ve Cevap Anahtarı (Fen Bilimleri)
Almanca Testi ve Cevap Anahtarı (Sosyal Bilimler)
Almanca Testi ve Cevap Anahtarı (Sağlık Bilimleri)

Fransızca Testi ve Cevap Anahtarı (Fen Bilimleri)
Fransızca Testi ve Cevap Anahtarı (Sosyal Bilimler)
Fransızca Testi ve Cevap Anahtarı (Sağlık Bilimleri)

İngilizce Testi ve Cevap Anahtarı (Fen Bilimleri)
İngilizce Testi ve Cevap Anahtarı (Sosyal Bilimler)
İngilizce Testi ve Cevap Anahtarı (Sağlık Bilimleri)