Aylardır beklenen o an geldi çattı ve işte KYK’nın burs kredi sonuçları açıklandı.

Burs veya kredi çıkıp çıkmadığını öğrenmek için TIKLAYINIZ

Burs çıkan arkadaşları tebrik eder, kredi çıkan arkadaşlara da Allah kolaylık versin diyorum. Malum burs gibi farkında olmadan güzel bir şekilde tüketiliyor ama tüm süreç bittikten sonra bir de onun geri ödemesi var 🙂

Burs/Kredi hakkında biraz bilgi verelim isterseniz.

Burs Nedir?

Öğrencilerin öğrenim hayatı boyunca aylık olarak aldıkları ve geri ödemesi olmayan, bir nevi beleşparadır.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Yine aynı öğrencilerin öğrenim hayatı boyunca aylık olarak aldıkları ve geri ödemesi olan, bir nevi hayata 1-0 geriden başlayıp, direk devlete borçlu olduğunuz paradır.

Katkı Kredisi Nedir?

Yine yukarıdaki aynı öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca dönemlik olarak aldıkları, sadece her dönem ödenen harç ücretlerinin bir kısmını karşılayan ve yine vakti zamanı geldiğinde paşa paşa geri ödeyeceğiniz para tipidir.

Peki madem öyle, diyelim size yukarıda açıklanan sonuç ekranında, burs değil de kredi çıktığı görünüyor. Hoppala paşam, Malkara Keşan, n’apacaksınız di mi?

Öncelikle geçmiş olsun diyerekten, bu krediyi alıp almamanızın size bağlı olduğunu söyleyelim. Burs çıkıp da almak istemeyen olmaz herhaldeeeeeeeama kredi de böyle bir şansınız var.

Eğer çıkan bursu/krediyi almak istiyorsanız…

Bulunduğunuz il sınırları içerisindeki KYK Müdürlüğü’ne gideceksiniz. (Edirne için direk söyleyeyim bankalar durağının biraz daha aşağısında, yolun sağ tarafında kalıyor :)) Gittiğiniz vakit size diyecek ki; ‘Buyur arkadaşım sorun nedir?’

E siz de ezilip büzülüp ‘e bana burs/kredi çıkmıştı da işte onu şeetcektim de be..’ ‘Tamam tamam gel şöyle. Adın ne, T.C. kimlik no. ne?’
Hemen oradan bilgilere bakıp size bir kağıt verecek (bu da sözleşme, senet artık ne dersen), altında okul hayatınız boyunca alacağınız kredi tutarınızın toplam tutarı yazacak. Maddeleri güzelce bir okumanızı tavsiye ederim, sonuçta imzalayacaksınız. He imza demişken eğer siz üniversiteye gelmiş fakat hala 18 yaşını doldurmamış iseniz sizin için biraz daha külfetli olabiliyor. Ailenizin de vekaleten imzalaması gerekiyor. Fakslayıp imzalattırıp tekrar size göndermesini isteyebilirsiniz ya da kargoyla gönderip imzalatırsınız ya da oradaki çalışanlara bir sorarsınız onlar daha detaylısından bilgi verir size.

İmzaladınız da bitti mi?
Maalesef..

O imzayı orada atmıyorsunuz zaten. Bir notere kadar gidiyorsunuz, orda atıyorsunuz. Onlar da işi garantiye alıyor tabi, sonuçlar binlerce lira para verecekelr size kolay mı. Borç yiğidin kamçısıdır, kamçıla Behçet. Notere de biraz para bayıldıktan sonra o evrağı tekrar aynı KYK müdürlüğüne iade ediyorsunuz. Ve artık sizin için yerken tatlı gelen, fakat acısı yedikten sonra çıkan borca girmiş oluyorsunuz.

Siz kredi işine iyice sardınız bir de Katkı Kredisi’ne başvurmuşsanız, onun için de ayrı bir evrak veriyorlar. Normal kredi borcunuza ek olarak harç ücretinizin tutarı kadar olan ve yine aynı şekilde notere gidip, imzalatıp, altına imza attığınız bir para. İstiyorsanız onu da alabilirsiniz tabiki de.

Aynı durum burs çıkanlar için de geçerli, hiç bir farkı yok görüldüğü üzere.

Peki çıkan burs/krediyi almak istemiyorsanız…

Valla burs çıkıp da almak istemeyen olur mu, orasını bilmiyorum. O yüzden bu iş kredi alanlar içindir. Baktınız borç gözünüzü korkuttu, böyle uçuk kaçık rakamlar var, ilerisini düşündünüz, ya da aslında sadece siz burs için başvurdunuz, kredi çıkmazsa almam ben dediniz. En doğal hakkınızdır.
Yapacağınız şey basit..
Hiçbir şey yapmamak 🙂 Siz o borç kağıdının altına imza atmadığınız sürece kimse size, ne para öder, ne de para almaya kalkışır. KYK Müdürlüğü’ne gitmeyin, o kağıdı alıp imzalamayın, olsun bitsin. Ya da içiniz rahat etsin gidin oraya alın kağıdınızı ama imzalayıp geri götürmeyin, size hatıra kalsın 🙂

Tüm bu işlemler bittikten sonra da malum artık, bir kış mevsiminden olan Ocak ayının puslu ve de sisli bir gecesi olan 6. ve 7.günü birbirine bağlayan gece, saatin kadranındaki akrep ve yelkovanın delicesine hareket edip bir anda saniyeyle kesiştiği o anda tam 00:00 ‘da sizin burs/kredi paraları yatacaktır. Hem de şöyle diyeyim, -ilk olay çok iyi oluyor- bizim zamanımızda 3 aylık birden yatırmışlardı. Eğer şu an size de yatırırlarsa, yaklaşık olarak tek seferde 720TL kadar bir para yatacaktır ki; bu da öğrenci için velinimettir.

Tamam yatacak da sen bu parayı nasıl çekebileceksin?

İşte burda da bşöyle bir durum var. İlk burs/kredi bulunduğunuz il sınırları içerisindeki Ziraat Bankası şubesinden ‘bireysel’ olarak çekilir. İmzaladığınız kağıtta size verilen burs/kredi numarası ile bu parayı vezneden direk çekebilirsiniz. Tabi o günün yoğunluğunu siz düşünün artık. Benim zamanımda bankanın içini geçtim dışında sıra vardı zikzak zikzak şeklinde.
Bir dipçik not daha söyleyeyim burda. Bu ilk paranızı kendi bulunduğunuz şubeden ve dolayısıyla vezneden yaptığınız için olur da farklı şubeden almak isterseniz (Ben istanbul’dayım, ama paranın yatacağı zaman Eskişehir’deyim çekemeyecek miyim paramı? durumunda geçerli) elbette o paranızı alabilrisiniz ama sizden havale ücretini kesecektir.

İlk paranızı böyle aldıktan sonra 2.sinde böyle bir olay yaşanmıyor. Sizin adınıza, o şubeden açılmış bir bankamatik kartı gönderiyorlar o da muhtemelen 2.aya kadar geliyor. Artık arada sırada sorarsınız takip edersiniz, gelirse kartınız bankadan temin edersiniz.

Bu sene ödenen burs/kredi tutarı 240TLdir. Her yıl Ocak ayında belirli oranda arttırılmakta. Bu yıl, yani 2012 Ocak ayı itibariyle de bu tutar hükümetin aksi yönde bir basın açıklaması olmadığı sürece 260TL olacaktır.O da (b)ilginize yani..

Ne diyelim, gözünüz aydın. Aldığınız o paracıkları çar çur etmemeniz idareli kullanmanız dileğiyle diyelim.

Yazının burasına kadar -merak edip- geldiyseniz eğer, bir burs da ben bağlayacağım size. Nasıl fikir, iyi di mi? 😀