Please follow and like us:
0

Ergene’nin sesi uzaktan hoş geliyor mu size? Bana yakından da hoş gelmiyor ne yalan söyleyeyim. Çok eski halini görmedim belki ama tahmin etmesi hiç de zor değil. Çünkü benim hayalimde nehir dediğin zaman; billur gibi akan suyu, enfes temiz kokusu, içinde bir sağa bir sola yüzen balıkları geliyor. Hani böyle insanı alıp götüren, göz kamaştıran güzelliği, şırıl şırıl akan sesi. Ufak bir taşa çarptığı anda çıkardığı ve seni senden alıp götüren o huzur hissi. Aslında olması gereken doğal olanı bu değilmidir ki, neden hayâl olsun böyle bir dilek?

Ergene’nin kalbini gördüm, Lüleburgaz’ın Karamusul Köyü’nde. O kalbinin ne kadar yorulduğunu, etrafını da ne kadar kötü etkilediğini gördüm. Hayâlim hayâl olarak düşekaldı oracıkta. Kurduğum cümlelerin, tarifini ettiğim kelimelerin yanından bile geçmiyordu gördüğüm manzara. Bir köprü üzerinden kuşbakışı bile bakamadım, içim gitti. Siz hiç siyah akan nehir gördünüz mü? Ben gökkuşağını gökyüzünde bilirdim hep ta ki Ergene üzerindeki atık yağlardan oluşmuş sahte gökkuşağını görene kadar.

Peki siz hiç kel tavuk gördünüz mü? Ne yazık ki ben gördüm. Garibim neler çekmiş oralarda, dökmüş tüm tüylerini. Bizim insanımız derdini anlatamamaktan, çözüme kavuşturamamaktan dilinde tüy biter, saçında saçlar düşer gider ya; buradaki insanları geçtim artık ‘hayvanlar’ isyan ediyor bu duruma. Genetiği bozulmuş hayvancağızın, yeşil yumurtluyor bu tavuk. Sen hiç 3 bacaklı deve gördün mü? Getir onu da buraya, sana nur topu gibi 3 ayaklı develer doğurur hiç merak etme. Şaka değil bu gerçek. O derece kötü durumda Ergene.

Hani evde çöp 1 gün fazla beklese kokudan duramaz burnunuzu tıkarsınız ya, buradaki insanlar o kokudan daha da kötüsüne maruz kalıyor. Hem de bir gün değil, iki gün değil, her gün, her dakika, her an! Öyle bir kirlilik hakim ki, salgın hastalıklar salınıyor etrafa. Kanser vakaalarındaki artış, enflasyon oranının yanında devede kulak kalır. Suçlusu kim peki bunun? Sebebi nedir?

Koşup bir aynaya bakmak gerek, sonra biraz da ters tutup etrafa göstermek gerek. Suç ‘hepimizin!’. Buna izin verenler de bu durumun olmasına neden olanlar da suçlu.

Fabrika atıklarını arıtmadığı için, bunu denetleyen kişi/kurum doğru düzgün denetlemeyip, caydırıcı cezalar vermediği için, olumsuzlukları gördüğü halde tüm insanların çaba sarfetmeyip sustuğu için bu halde Ergene. Eğer burada insan sağlığı, canlı hayatı söz konusu ise, ortada ne para, ne mal, ne mülk, ne siyasi, ne de başka bir amaç/araç düşünülmeli. Sorun ne ise, ona layık bir çözüm getirilmeli. Çünkü burada zıtlaşılacak yahut rekabet edilecek bir durum yok. Bir canlının hayatı üzerine kumar oynanmamalı!

Tüm gerçekler artık ‘Günyüzü’ne çıkıyor. Ergene’nin haykırışları, her bir karış toprakta duyuluyor. Sen de bu sese kulak kabart, durma! İğneyi de çuvaldızı da batırmak gerek artık. Vakit çok geç olmadan, can bedenden çıkmadan, sahip çıkalım Ergene’mize. Gerçekler acı verse de, yüzleşelim hep beraber. Sorun olmak yerine çözüm olalım hep beraber. ‘Bana ne’ demek yerine, bir el de sen uzat ve bu sese ses kat.Sen bizimle ol ki, Ergene de bizimle olsun.

Akan gözyaşı yerine, pırıl pırıl nehir suyu olsun.

Ali MAZILIGÜNEY

Günyüzü Gazetesi

20.07.2011 5. Sayı

Please follow and like us:
0