Please follow and like us:
0

ayakkabı

ayakkabı

Ayak Sağlığı ve Ayakkabı

Günlük hayatımızın vazgeçilmezidir ayakkabılar. Tüm gün boyunca kahrımızı ve vücudumuzun tüm ağırlığını taşırlar. Özellikle de tüm gün boyunca ayakta durduğumuzu kabul edersek, ayak sağlığımız açısından ayakkabı seçimleri oldukça önemlidir.

İlk yapılan yanlışlardan biri satın alınan ürünün tek taraflı denenmesidir. Bir ayakkabı seçilirken asla teki giyilerek karar verilmemelidir.Sağ ve sol çiftler giyildikten sonra birkaç adım atarak yürüyüş esnasındaki ayağı kavrama şekli kontrol edilmelidir.

Ayağınızı sıkan, acıtan, vuran ürünleri kesinlikle almayınız. Size ayakkabının açacağını söyleyerek küçük numaralar satmaya çalışan tezgahtarlara da aldanmayınız. Zira ‘her ayakkabı açma yapmaz!’.

Ayağınıza uygun numarada ayakkabı seçin. Küçüklükten beri gelen ‘Büyüyünce de giyersin’ mantığından uzak durmamız gerekir! Elbette ayaklar gelişme çağında büyüyecektir fakat ayağa uygun olmayan, daha büyük numaralı ayakkabılar seçildiğinde ayağın yapısını ve şeklini bozmaktadır.

Dar ayakkabı seçtiğinizde ya da ayağınıza uygun olmayan bir ürünü kullandığınızda sıkma, vurma vb. durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumu daha önceden engellemek için ayakkabıyı almadan önce mutlaka denemeli ve rahatlığından emin olmanız gerekmektedir!

Ayağın anatomik yapısı nedeniyle deri, keten, süet gibi ayakkabılarda yanlara doğru genişleme olacaktır. Bu da ayağın şekline göre normal sayılabilir. Ancak ayağın şekli normal değilse ya da ayak yapısına uygun seçilmemiş ise ayakkabıda oluşabilecek açılmalar da bir o kadar anormal olacaktır, unutmayınız.

Ayakkabı Bakımı ve Kullanımı

Ayakkabı seçiminden sonra önemli olan kriterlerden biri de bakımı ve kullanımıdır. Kirlenen deri ayakkabılar nemli bezle silinmelidir ve oda sıcaklığında kurutulmalıdır.  Keten ürünler ise soğuk suda elde yıkanmalıdır. Bu yıkma esnasında bazı keten ayakkabılarda renk solması yaşanabilir, dikkat ediniz.

Ayakkabılar ayakların kapalı ortamda kalmasından dolayı terlemesine neden olur. Bu terin dışarı atılmasını sağlayacak havalandırmalar ve mikro boşluklar olmalıdır. Özellikle tüm gün giyilen bir ayakkabının emmiş olduğu ter yaklaşık olarak 24 saatte buharlaşmaktadır. Bu nedenle ayakkabının 1 gün arayla giyilmesi ayakkabının uzun ömürlü olmasını sağlar.

İçi astarlı ve astarsız ayakkabılar, hakiki deriden imal edildiği için sağlığınızı bozabilecek kimyasal katkılar içermez. Derinin rengi ayaklara ve çoraplara çıkabilir, bilginize.

Seçtiğiniz ayakkabının kullanım yerine göre giymelisiniz. Örneğin; bir dağa tırmanırken spor ayakkabı giyecekseniz yumuşak, elastik tabanlı yerine, olası kayaların ayakkabınıza hasar vermesi ya da etraftaki diken, tel vb. maddeler sebebiyle yırtılmasını önleyecek şekilde sert ve kalın olmalıdır.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı ayakkabı seçimi, kullanımı ve bakımı oldukça önemlidir. ‘Amaan nasıl olsa iki gün sonra o da yırtılıyor’ diyerek ucuz ürünleri tercih etmeyiniz. Zira bu ayakkabılar dediğimiz gibi hem ayak sağlığınızı, yapısını, şeklini bozuyor, hem de kullanım ömrünü kısaltıyor.

Please follow and like us:
0