Please follow and like us:
0

Sil baştan yaşam şansım olsaydı eğer, oturup saymazdım eski yanlışlarımı. Kusursuz olmaya çalışmaz, rahat bırakırdım yüreğimi. Ve elbette, çok daha coşkulu dolu olurdu sevdalarım, içine az buçuk ciddiyet katılmış.

Bu denli titiz olmazdım hiç, öyle bir şansım olsaydı eğer. Korkmazdım daha çok riske girmekten. Daha çok yolculuğa çıkar, gün doğumlarını kaçırmazdım asla; hele dağlara tırmanmanın keyfini. Hiç bilmediğim yerlere giderdim gidebildiğimce. Doyasıya dondurma yer, boş verirdim kuru fasulyenin nimetlerini.

Öyle bir şansım olsaydı eğer, dertlerimde yaşadığımın gerçeğini taşırdı, yalnızca düşlerim değil. İşte hani onlardan, her dakikasını verimli geçirenlerden biriyim. Aynı an’lara geri dönebilseydim eğer, yalnızca iyi ve güzel olanları tatmak isterdim yeniden. Öğrenmediyseniz hala öğrenin artık; Yaşam an’lardan oluşur.Sadece an’lar.. Şimdiyi yakalayın.Yanında termometresi, bir şişe suyu, şemsiyesi ve paraşütü olmadan yerinden kıpırdayamayanlardan biriydim. Ama yeni baştan başlayabilseydim eğer iyice hafiflemiş olarak çıkardım yolculuklara.İlkbahara yalın ayak girer, sonbahara dek unuturdum pabuçlarla yürümeyi.

Hiç bilmeyen yollara dalardım, tadını çıkarırdım gün ışığının, çocuklara daha çok zaman ayırırdım, sil baştan edebilseydim eğer…. Ama heyhat, seksen beşindeyim ve artık biliyorum ki.. Ölmekteyim..

Jorge Luis Borges

Please follow and like us:
0