Please follow and like us:
0

Bir insanı insan yapan düşünebilme yetisinin yanında elbette ki, duygularıdır. Sırf bu duyguları da anlayabilmesi için duyu organları verilmiştir.

Görmek, denilen eylemi gerçekleştiren organımız olmasına rağmen bu işlevi yerine getiremeyip sadece “bakan”lar da vardır. Özellikle bizim ülkemizde fazlasıyla bakan ama görmeyen insanlar mevcut tabi.

goren-olacak

Duymak diye bir şey vardır ki, kimsenin birbirini dinlemeyip kendi bildiğini okuduğu. Karşınızdaki ne söylerse söylesin, tek bir noktaya saplanan insanların duyuları ne yazık ki körelmiştir. Duyumsuzdur onlar her şeye karşı. Ayrıca işitmek de denilebilir ama yine günümüzdeki olaylara bakarsak o da yanlış anlaşılabilir. Sonra vay efendim ben görmedim, ben duymadım, ben IŞİDmedim demeyin.

duymak

Koklamak dedikleri zaman, hemen herkesin aklına aynı atalarımızın söyledikleri cümle gelir akla “insanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa” halbu ki öyle midir? Özellikle yaz ayların da nasıl da kokar o minibüsler. Bir de üstüne sayın bağyanların sıktığı, pardon üstlerine döküp salon ortasında leğenle banyo yaparcasına üzerlerine boşalttıkları çürük vişne kokusundan tut ayva reçeline benzer kokulardan oluşan parfümler sayesinde bu duyumuz da yiritilmiştir.

koklamak

Tat almak diye cümleye başlasak muhtemelen yine herkesten aynı lafı işitiriz, “Hayattan tat almıyorum artık, tatı kaçtı buraların” Ne istiyor eleman bilmiyorum ki, illa buzlu badem mi getirek, pamuk mu tıkıyak bilemedim. O yüzden yeni bir felsefe gelişmiştir, dil dile değecek hacı başka türlü tat alamazsın. Karpuz değil sonuçta hayat tıklayınca bozuk mu değil mi anlayabilesin di mi?

almadan-önce-tadabilirsin

Dokunma adı altında geçen diğer duyumuz ise çok karmakarışık bir haldedir. Biri gelir, “Sakın dokunma, boyalı!” yazar ama gider inatla dokunur. Bir de sosyal medya var ki artık günümüzde, burdan yazdıkların gidiyor kilometrelerce ötedeki insana dokunuyor. Hayır yani, ucu değse çığlık atacaklar artık. Dokunmadan nasıl hissedeceksin kardeş?

Velhasıl kelam işte böyledir.. 5 duyumuz olsa da, 5 parmağımız, 5i bir yerde olan altınlara da boğulsa, 5’i 5 kuruştan 5 elmanın fiyatını hiç bir zaman doğru hesaplayamayacağız. O yüzdendir ki, penguenler ölmesin. Globalleşen dünyamızda, su tüketiminin aşırıya kaçışı ve ozon tabakasındaki delik yüzünden grip oluyoruz hep. Lütfen çocuklarınızı sahneden çekiniz, zira halay başına gelecek kişiler karşıki dağdaki cenderme yüzünden içeri alınabilirler.

Sapla samanı karıştırmamak gerek.

Duydunuz mu?

 

Please follow and like us:
0